A tak to nejako všetko začalo ... moNoTom

Náš príbeh začal zhruba pred dvomi rokmi. Fotografii sa aktívne venujem už takmer 10 rokov. Moja priateľka, väčšinový mozog nášho rodinného štúdia sa fotografii venuje … nuž dlho … Môžem povedať, že náš príbeh by sa mohol začať takým cliché “In paper we trust” ! Fotografia v poslednom období prekonáva mnohé búrlivé chvíle, všade sa na nás valí množstvo informácií o fotografickej technike, na trhu sú neustále nové objektívy, fotoaparáty, celé sa to točí okolo likes, sociálnych sieťach atď. . Je ťažké sa dnes zorientovať v tom, čo je dobré a čo nie. Ľudia strácajú schopnosť sebareflexie a kritiky.

Prečo to spomínam? Tak nejako to začalo… Snažíme sa navštevovať rôzne kultúrne akcie, vernisáže, výstavy. Hľadíme na rôzne druhy umenia ako na niečo, čo napĺňa naše srdcia, našu podstatu. Čím viac sa ľudia začali uchyľovať k publikovaniu fotografií výhradne online, tým viac sme mali chuť bojovať o papier. Áno bojovať. Učiť ľudí a ukázať im, že fotografia je finálna až keď je na papieri. Nie založená niekde na disku alebo cloude. Papier …Podstata celého nášho printového náboženstva.

Ako išiel čas a naše fotografie sme si nechávali tlačiť u rôznych tlačiarní, mali sme v sebe túžbu z toho dostať niečo viac. Precítiť fotografiu ešte raz – nie len fotografovať, ale skúsiť to s tlačou. Skúšať rôzne fotopapiere, testovať ich vlastnosti a porovnávať vhodné povrchy pre daný typ fotografie. Začali sme s malými tlačiarňami, kde prvé výtlačky boli síce pekné, ale stále to nebolo ono. Na rad prišlo štúdium, skúšanie, papierová alchýmia. Proces tlače na menších tlačiarňach nás naučil mnohému, fotografie sme prvé dva roky tlačili viac menej len pre seba. Báli sme sa, nechceli sme ísť hneď s kožou na trh – ako sa hovorí. Tá doba však skončila práve teraz. Náš životný priestor sa síce kúsok zmenšil, no naše srdcia sa zväčšili a miesto u nás si našiel nový ploter od firmy Epson. A jeho schopnosti , tak ako aj naše skúsenosti, sú tu pre Vás.

Či už ste amatérsky fotograf, pokročilý profesionál alebo len človek, ktorý chce mať svoje fotografie spracované na kvalitnom papieri, sme tu pre Vás. Poradíme pri výbere papiera, kalibrácií a pomôžeme napríklad aj pri obnove fotografií, ak ste si ich náhodou nechtiac vymazali.

Preto moNoTom … : )